Akné je podle západní medicíny chronický zánět vlasově-mazových jednotek vytvářející komedony (mazové zátky) a posléze pupínky, neštovičky nebo cysty a nakonec případně i jizvy.
Tradiční čínská medicína a Giovanni Maciocia za akné vidí tyto hlavní příčiny:
Horkost plic: Charakteristické jsou pupínky s bílým vrcholkem a černými tečkami obvykle na čele, kolem nosu a v horní části zad a na hrudníku.
Horkost žaludku: Charakteristické jsou pupínky s bílým vrcholkem a černými tečkami obvykle kolem úst a na hrudníku a v horní části zad.
Horkost krve: Charakteristické jsou červené pupínky obvykle kolem nosu, úst a obočí. Tento typ akné bývá často horší před menstruací a během ní.
Jedovatá horkost: Charakteristické jsou neštovičky, jež mohou být bolestivé. Projevem mohou být také zanícené cysty. Nejčastěji postiženými místy jsou horní část zad a hrudník.
Vlhká horkost s jedovatou horkostí a stázou krve: Charakteristické jsou hluboké, bolestivé, zanícené hrbolky a hnisem naplněné cysty. Tento typ obvykle zanechává dolíčky a jizvy.
Nedostatek čchi plic a sleziny: Jedná se často o základní stav kombinovaný s vlhkosti a charakteristický dlouhotrvajícími pupínky, které vymizejí až po dlouhé době.
Podle TČM jak uvádí Maciocia většinou platí:
Bílé tečky a černé tečky na čele, nose, horní části zad a hrudníku: horkost plic.
Bílé tečky a černé tečky v okolí úst, na hrudníku a horní části zad: horkost žaludku.
Červené pupínky v okolí nosu, úst a obočí, zhoršující se před menstruací/během menstruace: horkost krve.
Bolestivé neštovičky, zanícené cysty v horní části zad a na hrudníku: jedovatá horkost.
Hluboké bolestivé zanícené uzlíky, hnisem naplněné cysty, tvorba dolíčků a jizev: vlhká horkost s jedovatou horkostí a stázou krve.
Dlouhotrvající pupínky, které mizí pomalu: nedostatek čchi plic a sleziny často kombinovaný s vlhkostí.
Podrobněji popsané příčiny akné a jak se ho zbavit čtěte v textu – Konec trápení s akné.
Přesto, že základem čisté pleti je správná výživa a doplnění bylin na vyloučení horkosti a posílení sleziny a yinu, tak pleti pomohou i šetrné preparáty – Čím ošetřovat aknózní a zánětlivou pleť.
V rámci dietetiky je třeba odkyselit organismus – využít můžete i dračí krev.
Z duchovního hlediska akné vyjadřuje obavu z kontaktu s druhými lidmi, vnitřní nejistotu, nechuť být s druhými, touhu skrýt se. Akné jakožto choroba kůže spadá dle TČM pod plíce. A právě velký nedostatek v plicích způsobuje smutek a může vést až k sebevražedným myšlenkám. Proto se při léčbě akné soustředíme nejen na vyloučení horkosti, léčbu jater a krve, ale také na posílení plic.
U akné je třeba dávat pozor na nesprávné kombinace jídel, např. zcela nevhodné je jíst sladké mléčné produkty, také obilí a slad, je třeba vařit velmi jednoduše, příliš nekombinovat, ideálně vyloučit veškeré mléčné výrobky včetně sýrů, ale také vejce, někdy se tělo od zaneseného organismu čistí i mnoho let. Mnohdy se organismus čistí nejen formou akné, ale třeba i formou pigmentových skvrn, protože slunce vytahuje cukr z těla ven tímto způsobem.
Na akné je vhodné vyzkoušet také odvar z ovesných vloček z řasou wakame (obyčejné vločky a řasu wakame přivést k varu, zastavit var, nechat nabobtnat, scedit a přidat pár kapek levandulového oleje a tímto omývat obličej).
Ale i při akné si můžete dopřát něco dobrého – Zásadotvorné šišky s mákem.
Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.
Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně. Jako certifikovaná terapeutka vám ráda pomohu na vaší cestě ke spokojenosti. Na osobní diagnostiku a poradenství se můžete objednat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo emailem tradicniterapie@gmail.com, případně telefonicky 608770506. Vše o nabízených službách a cenách se dočtete zde.
Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Cílem je seznámení se s tradičními metodami a možnostmi podpory zdraví, osvěta veřejně dostupných poznatků či odborných studií, nejde o propagaci konkrétních výrobků ani prodej doplňků stravy. Jen bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá a je třeba hodně investovat i do bylinných směsí, ale pak pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.
Komentáře