Kotvičník zemní je rostlina využívaná po celém světě pro svůj přínos pro zdraví. Především chrání srdce, léčí deprese a zvyšuje i libido.
Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) je špičatá středomořská rostlina nacházející se po celém světě. Zatímco v Řecku se užíval pro zvýšení sexuálního apetitu, v Číně ho lékaři doporučovali na léčbu nemocných jater a ledvin. Nyní je celosvětově známý zejména jako tzv. zelená viagra a velmi si ho oblíbili sportovci.
Na konci 20. století byl kotvičník zkoumán ve vědeckých laboratořích, kde izolovali několik zdraví prospěšných látek a navíc potvrdili jeho léčivé účinky. Mimořádná kombinace fytosterolů činí z kotvičníku rostlinu s nejefektivnější kombinací účinných látek, které věda v jediné rostlině objevila. Tím jsou dány i jeho mimořádné účinky.
Jednoletá bylina Kotvičník zemní:
zvyšuje hladinu testosteronu u mužů a estrogenu (konkrétně estradiolu) u žen
zlepšuje potenci mužů a sexuální touhu žen
brání hypertrofii a zánětu prostaty
užívá se k léčbě jaterních, ledvinových a kardiovaskulárních onemocnění
uvolňuje napětí, obnovuje vitalitu
podporuje redukci tuku a zvyšuje objem svalové hmoty
používá se při klimakteriu na potlačení nepříjemných stavů
Podle některých lékařů je kotvičník požehnáním pro muže, kterým zvýšení hladiny testosteronu podpoří kromě růstu svalů i typicky mužské znaky (růst vousů, hluboký hlas, sexuální pudy, potence, schopnost sebeprosazení), což je velmi vítaným vlivem v době mužského pokolení zženštilého nebývalým přísunem ženských hormonů, v důsledku plošně užívané hormonální antikoncepce a jejímu následnému úniku močí přes čističky odpadních vod do životního prostředí a zpět do pitné vody. Kotvičník zemní podporuje tvorbu pohlavních hormonů, které z mladíků dělají skutečné muže.
Kotvičník podle tradiční čínské medicíny:
Nejčastěji je Kotvičník zemní využíván pro své adaptogenní účinky, kdy pomáhá s překonáním stresových situací, posiluje fyzickou a psychickou odolnost organismu a dodává tělu ztracenou energii a vitalitu. Pokud hledáte kvalitní doplněk stravy, vždy kupujte kotvičník s vysokým obsahem saponinů, ideální poměr saponinů je 90 %, čím vyšší obsah tím lépe.
Z kotvičníku se v čínské medicíně nejčastěji využívá plod, u nás je k dostání spíše nať.
"Kotvičník zemní plod by měl mít komplexnější působení a méně razantní působení, než list. Čínská fytoterapie ho používá jako všestranné tonikum, u nás se používá nejvíce pro zvýšení potence u mužů, podporu činnosti svalů, pro obnovu svalů (sportovci, senioři) a pro obnovu produkce testosteronu. Jaterní vítr, pokud už vznikl, bude spíše zhoršovat, protože kotvičník se nesmí používat při prázdnotě jinu - a jaterní vítr vzniká z více příčin, ale právě při tom nedostatku jinu nejčastěji," upozorňuje fytoterapeutka Romana Farna s tím, že list i semeno kotvičníku má tu nevýhodu, že prokrvuje oblast spodního zářiče, pánevního dna - může vyvolat svědění kolem pochvy a svědění řitního otvoru, nutí ke škrábání se až do krve, při hemoroidech tyto mohou začít krvácet i bez škrábání. Takže neužívat dlouhodobě a opatrně při dávkování.
"Důležité je uvědomit si, že čínská fytoterapie nepoužívá byliny samostatně, jako je tomu často u nás, ale míchá je do směsí o mnoha druzích - tím posílí žádoucí účinky a odstraní nežádoucí působení. Takže kotvičník ve vhodné směsi žádné překrvování a svědění způsobovat nemusí," dodává Farna.
Další rady, tipy a doporučení najdete v sekci „Články“ – Byliny, potraviny, doplňky
Jsme rádi, že vás naše články inspirují, ale prosíme, nekopírujte je. Děkujeme.
Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně. Jako certifikovaná terapeutka vám ráda pomohu na vaší cestě ke spokojenosti. Na osobní diagnostiku a poradenství se můžete objednat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo emailem tradicniterapie@gmail.com, případně telefonicky 608770506. Vše o nabízených službách (TČM diagnostika, fytoterapie, dietetika, akupresura, tuina atd.) se dočtete na www.tradicniterapie.cz.
Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Cílem je seznámení se s tradičními metodami a možnostmi podpory zdraví, osvěta veřejně dostupných poznatků či odborných studií, nejde o propagaci konkrétních výrobků ani prodej doplňků stravy. Jen bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.
Comments