„Narovnej se!“ říkává se. Ale ono to skutečně nejde! Naše kostra nechce být narovnaná! „Už se naštěstí opouští ten sokolský způsob držení těla – lopatky k sobě, vystrč prsa a zastrč břicho. Důležité je naopak uvolnění, aby držení těla bylo spojené s co nejmenší aktivitou svalů, a tím i nízkou námahou. Významnou roli v držení těla má správný dechový stereotyp a v něm pak má zásadní roli bránice,“ vysvětluje profesor Pavel Kolář.
„My pořád posilujeme záda nebo břicho, ale větší význam má právě trénování správné funkce bránice. Vrcholový vzpěrač má bránici dvakrát větší než my ostatní,“ upřesňuje Kolář.
Svalové napětí je primárním vyjádřením nervového napětí, ale naštěstí podléhá téměř úplné přímé kontrole. Tato skutečnost má obrovský potenciál, protože snížení svalového napětí může mít překvapivě okamžitý účinek na snížení úzkosti.
„Uvolnění napětí může být ve skutečnosti vaším nejmocnějším a nejpřímějším prostředkem ke zmírnění úzkosti. Když se nervové napětí nebo úzkost dostanou za mez únosnosti, schopnost uvolnit svaly vás může velmi rychle vrátit do klidnějšího stavu. Pokud tuto schopnost nemáte, můžete být vydáni na milost a nemilost svým emocím, což může vést k chronickým stavům emocionální i fyzické bolesti,“ uvádí Jacobson.
Mnoho lidí si neuvědomuje napětí ve svalech a příliš často ani netuší, jak dosáhnout pocitu uvolnění a klidu bez drog, tabáku, alkoholu nebo rušivých elementů, jako je televize. Činnosti uvolňující stres, zahradničení, sport nebo koníčky, mohou být někdy něčím jiným než fyzickým uvolněním a ve skutečnosti mohou zanechat ještě větší napětí ve svalech v důsledku přetížení, napětí nebo nadměrných obav.
„Je zřejmé, že určité svalové napětí je pro fungování nezbytné. Pohyb a vlastně život sám o sobě není možný bez svalových kontrakcí. Pokud se napětí stane nadměrným a obvyklým, může přispět nejen ke smrtícímu cyklu narůstajícího nervového napětí a úzkosti, ale může také vážně podkopat fyzické zdraví člověka,“ vysvětluje Jacobson.
Největší překážkou hluboké relaxace je nedostatečné uvědomování si svalového napětí. Možná si myslíte, že jste uvolněni, ale ve skutečnosti jste přinejlepším uvolněni jen částečně nebo povrchně.
Řešení může být metoda systematické relaxace, kterou vymyslel Hugh Storrow. Relaxace umí nejen zmírnit úzkost a další psychické problémy, ale může také pomoci předcházet vážným zdravotním problémům, jako jsou infarkty, vředy, chronická únava, podrážděné tlusté střevo a vysoký krevní tlak.
Fyziologická měření ukázala, že hladká svalovina vnitřních orgánů je příliš napjatá, spolu s kosterními svaly.
Na začátku, když se poprvé učíte aktivnímu uvolňování napětí, byste mu měli věnovat veškerou pozornost. Žádná jiná činnost by vás neměla odvádět od vjemů ve svalech a od jediného úkolu, který máte před sebou. Abyste dosáhli nejhlubšího stavu relaxace, měli byste si naplánovat sezení v délce třiceti minut až hodiny, být sami na nějakém klidném místě, abyste se mohli opravdu soustředit. Pokud chcete, aby vám tento proces dobře fungoval, dávejte si pravidelné rande sami se sebou. Rutina je všechno.
Fyzioterapeuti se shodují, že každý dospělý člověk má zbytečné napětí ve svalech. Mnoho lidí však o tom má velmi malé povědomí.
Podle Hugha Storrowa je dobré každý den se věnovat krátké relaxaci a uvolnit celé tělo v pořadí:
předloktí, ruce, paže a ramena, dolní končetiny, chodidla, stehna, hýždě a kyčle, břicho a hrudník, dolní část zad, střední a horní část zad, horní část ramen, zadní část krku, hlava a spánky, čelisti a přední část krku, ústa a jazyk, čelo a oči.
Postupně můžete relaxaci zkrátit a uvolnit se rychleji v pořadí: ramena, paže a ruce, záda, nohy a chodidla, zadní část krku, hýždě a kyčle, čelisti, spánky a ústa, břicho a hrudník, oči.
Kdo se dokonale seznámí s uvolňováním a relaxací, pak dokáže uvolnit napětí v celém těle jediným výdechem.
Edmund Jacobson věřil, že jakmile se naučíte poznat napětí, už nikdy není třeba svalovou hmotu kontrahovat, než ji uvolníte. Když je nervové napětí velké, může být pokus o jeho aktivní uvolnění velmi frustrující, což ve skutečnosti vede opět ke zvýšení napětí. Doktor Frankl použil termín „paradoxní záměr" k popisu prastarého umění získávání vítězství nad svými obavami. Udělal to, co byste vy sami chtěli udělat jako to poslední na světě. Cílem je záměrně čelit tomu, čeho se bojíte. Nejenže se úmyslně vystavujete svým obavám, ale dokonce po nich toužíte.
Neúspěch ve snaze čelit svým obavám má tendenci je potvrzovat. To, že se vyhýbáte nenáviděnému předmětu, zvyšuje váš strach z něj, právě proto, že jste sami sobě nikdy nedali šanci vyrovnat se s ním. Jako příklad lze uvést používání špuntů do uší, když vás ruší zvuky. Když před zvukem utíkáte, zmírníte svou úzkost, ale zároveň vás to naučí, že správnou reakcí je únik. Také posilujete přesvědčení, že je třeba vyhnout se nepříjemným zvukům, protože „je nevydržíte". Stále častěji se pak stává, že je skutečně nevydržíte.
„V podstatě jakýkoli únik ze situací, které vyvolávají úzkost, podkopává šanci je zvládat. Úleva, kterou únik ze situace poskytuje, zesiluje únikovou reakci. Nikdy nemáte šanci posílit se tváří v tvář nepřízni osudu. Pokud chcete skutečně úspěšně situace zvládat, nesmíte sami sobě dát možnost od nich utéct,“ říká uznávaný terapeut Frankl.
Stejné je to i s kontrolou napětí. Svalové napětí je společným tématem při úzkostech, hněvu, fobiích, depresích, strachu a fyzické bolesti.
Hlavní věc je, že pokud chcete mít méně fyzické a emoční bolesti a méně sevření, musíte se zavázat, že se naučíte zvládat zbytečné habituální svalové napětí.
„Když se řekne relaxace, málokdo ví, o co opravdu jde. Je to schopnost skutečně hlubokého uvolnění až k vegetativnímu systému. V tom zklidnění dokážu uvolnit svůj nervový systém, ale to se musí vytrénovat a je to hrozně těžké,“ uvádí profesor Pavel Kolář.
„Pro mě bylo důležité zjistit, jaké vnější vlivy to ovlivňují. Pro vysvětlení můžeme použít tenhle příklad: Když chcete zjistit, co ovlivňuje funkce květiny, můžete ji celou rozřezat a zjistit, že je v ní chlorofyl, různá vlákna a tak dále. K funkci se dostanete tak, že ji rozpitváte. Anebo ji můžete zalévat a pozorovat, a po určité době zjistíte, že jí třeba nevyhovuje tolik zálivky nebo světlo nebo chladnější vzduch, a postupně budete zjišťovat, co jí prospívá a co ne. A to je behaviorální přístup k onemocnění. Snažíte se funkci pochopit,“ vysvětluje Kolář a dodává, že stejným způsobem to dělali Číňané s akupunkturou. Nevěděli, že existuje nějaký mozek a nějaké chemické děje v organismu, ale prostě vypozorovali přes tep a další projevy působení jehliček na organismus. A to využili k tomu, aby léčili.
Možnou formou relaxace je také čchi-kung.
Klíčem k relaxaci podle čchi-kungu je oddělení masa od kostí, kdy se fascie v uvolněném prostoru natáhnou a energie začne volně proudit. V tu chvíli začnou fascie jakoby bobtnat a vyplňovat volný prostor a současně budou vytvářet více energie, která se stane mocnější a potentní.
Při základním postoji wu-ji energie proudí a při cvicích ji učíme lepšímu propojení celého těla a jeho komplexní aktivaci. Jakmile se tyto cesty otevřou, tak se lépe zaposlouchá mysl do těla a propojí se hmota a vědomí. Pak můžeme pouhým záměrem něčím pohnout.
Zpočátku tedy jde nejprve pohyb a až pak energie. Skutečný čchi-kung pak je v pořadí záměr – energie – tělo. Tedy jde o ovládnutí čchi, o spirituální dimenzi.
Je třeba stále tělu naslouchat, rozpoznat, co se v těle děje, vnímat a pak řídit vše záměrem, tedy se napojit na univerzální vědomí z hrudníku. Na začátku je tedy stoj ve wu-ji a oddělení masa od kostí. Jakmile se uvolní maso od kostí, tělo je pak schopné nasát více vědomí, pak se generuje více čchi. Tělo se lépe propojí, absorbuje vědomí a dochází k posunu do vyšších evolučních vrstev. Může se stát, že když někdo cvičí čchi-kung, cítí zpočátku nepohodlí a je unavený. Je to tím, že se uvolňují bloky, játra i ledviny musí více detoxikovat, objevují se různé vjemy.
Je normální, že při relaxaci, meditaci, čchi-kungu, má člověk tendenci usínat, to ale postupně přejde a naopak ho uvolňování aktivuje.
Na osobní diagnostiku a poradenství se můžete objednat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo emailem tradicniterapie@gmail.com, případně telefonicky 608770506.
Vše o nabízených službách (TČM diagnostika, fytoterapie, dietetika, akupresura, masáže tuina, shiatsu, guasha NLP koučink, kosmetika atd.) se dočtete na https://www.tradicni-terapie.cz/services-2
Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře.
Комментарии