top of page

Sebekultivace pomocí dechu a pohybu – i to je čchi-kung

Pohyb nahradí mnoho léků, ale žádný lék nenahradí pohyb… Jedním z vašich oblíbených pohybů se může stát čchi-kung (Qi-gong) – jednoduché cvičení, které harmonizuje celý organismus včetně psychiky. Slovo Qi znamená energie a kung (gong) znamená „práce směřující k úspěchu“. (např. „kung-fu“ znamená „být dobrý v něčem“). Jedním z cílů čchi-kungu je snaha být mistrem v ovládání energie.


Kouzlo čchi-kungu spočívá zejména v jeho budování síly pomocí jemnosti. Navenek se jedná o nenáročné cviky doprovázené ladnými pohyby, chvílemi až tanečními, jindy zase statickými a extrémně pomalými. Uvnitř však se dějí ohromné věci! Postupně se uvolní tělo i mysl, zlepší se soustředění a energie začne volně proudit.


Jednotlivé cvičební sestavy v sobě odrážejí přirozené pohyby, které odstraňují energetické blokády a zpřístupňují zdroj univerzální léčivé síly, probouzejí vnitřního léčitele.


Bylo prokázáno, že pravidelné praktikování taiji nebo čchi-kug (qigong) "... zlepšují funkce ledvin a srdce u pacientů s ledvinovými a srdečními onemocněními, zlepšují plicní funkce, snižují krevní tlak, snižují zánětlivé markery v krvi, zlepšují průběh metabolického syndromu, pomáhají při diabetické neuropatii, zmírňují příznaky roztroušené sklerózy, pomáhají při chronické únavě, snižují únavu u pacientů po rakovině, zmírňují vedlejší účinky léčby rakoviny, zvyšují hladinu testosteronu, zlepšují spánek, omezují předporodní depresi, snižují stres, zlepšují pozornost u mladých dospělých a kognitivní funkce u starších lidi, mění strukturu mozku, oddalují pokles kognitivních funkci, pomáhají překonat závislost a užívání návykových látek, zlepšují fyzickou výkonnost, pomáhají pacientům s Parkinsonovou chorobu zlepšit rovnováhu a snížit riziko pádu, prospívají při artritidě kolene, zlepšují revmatoidní artritidu, podporují pružnost tepen a sílu svalů, mírní bolesti v dolní části zad a neschopnost pohybu a mají ještě mnoho dalších přínosů." viz. Podrobnější hodnocení výzkumu a vědecký základ pro jeho přínosy v Průvodci taiji a qigong Harvardovy lékařské fakulty. 


Pohyb přirozeně prokrví tkáně, aktivuje neurologické spoje v mozku, uvolní emoční a tělesné bloky, zlepší pružnost…


Pravidelným cvičením dojde k celkovému zklidnění, zlepší se spánek, zmírní se zdravotní potíže a neduhy.


Co je součástí kurzů čchi-kung:

  • rozcvička pro protažení celého těla

  • základní postoje pro lepší cirkulaci energie

  • promíchávání vnitřního ohně a vody, propojení nebes a země

  • meditační a dechové praktiky pro každý den

  • výuka cviků pro podporu jednotlivých hybatelů a orgánů


Čchi-kung je cesta ke zdraví, vitalitě a spokojenosti. Je to nejen cvičení, ale také léčivý životní styl. Učí lépe rozumět sám sobě i druhým.


Zjednodušeně se říkává, že slouží k vnějšímu i vnitřnímu posílení, podporuje klid, zlepšuje činnost orgánů, odstraňuje bolesti zad, snižuje únavu, upravuje krevní tlak, zvyšuje vitalitu. Dlouhodobě zbavuje stresu a zpomaluje proces stárnutí.


Podobně, jako jóga nebo tai-či, důraz klade na zklidnění psychiky. Říká se, že když není mysl v pořádku, nelze vyléčit žádnou nemoc. Nezbytnou součástí čchi-kungu jsou meditační cvičení. Jedná se tak o holistický systém.


Tradiční medicína nerozlišuje psychické a fyzické nemoci, ale považuje organismus za jeden celek.


Čchi-kung nenásilnou formou zklidňuje emoce. Podle TČM mají všechny emoce svůj původ v srdci a jsou to pouze pohyby Qi (čchi). Emoce jsou zcela přirozené a slouží k vyrovnávání toku Qi (čchi). Každá potlačovaná emoce se postupně změní v horko (i stagnace se mění v horko).


Naše tělo se umí samo uzdravit, dáme-li mu šanci. A pokud ho neblokujeme svými myšlenkami… Praktikováním čchi-kungu dáte svému tělu mocný nástroj najít rovnováhu, zdraví a radost ze života.



V tradiční čínské medicíně i v čchi-kungu se často mluví o Qi (čchi). Jedná se vlastně o cosi mezi jinem a jangem. V celém vesmíru i v těle neustále dochází k pulsaci, k proměně mezi jinem a jangem, výdech-nádech, srdeční činnost, napětí a uvolnění, rozpínání a stahování atd. Důležitá je kvalita. Nebýt stále v akci nebo stále v pasivitě. Umět být velmi vitální a umět být i v hluboké meditaci.


Podstatou mysli je expandovat, generovat myšlenky, jangový styl, elektrická kvalita. Proto je dobré mysl zklidňovat a ukotvovat. Naopak jinová energie je kondenzující a magnetická. Tělo tak umí svým magnetismem ukotvovat jangovou mysl, která dává tělu dynamiku a naopak tělo schraňuje energii.


Čchi-kung umí harmonizovat mysl i tělo, kultivovat jin a jang, zlepšovat vitalitu. Odstraní blokády, jinové pak klesá, jangové stoupá, zlepší se průchodnost mezi nebem a zemí a máme dostatek potenciálu k čemukoliv.


V praxi se zaměřujeme na procvičování a ladění 3 aspektů naší bytosti pomocí tří regulací:


  • Regulace mysli (nebo také srdce) = ducha shen (mysl, vědomí, pozornost)

  • Regulace dechu = regulace Qi (čchi)

  • Regulace těla = otevření drah, posílení těla, propojení fascií, správné držení těla

Tyto tři praxe ladí dohromady naší bytost v harmonický celek.


Dá se také říct, že čchi-kung mimo jiné posiluje energetické dráhy a tím zvyšuje jejich potenciál, průchodnost a tak je mění - a díky tomu se i my měníme! Tělo je propojené skrze energetickou síť – hmotnou podstatou jsou měkké tkáně, které se nachází v celém těle a blánami vše propojují jako jemná pavučina (fascie). V TČM se nazývá systém energetických drah.


Čchi-kung není spousta cviků, zásadní je vnitřní nastavení a tzv. „pozice wu-ji“, tedy správný postoj.


  • přináší úplné uvolnění

  • umožňuje energii Qi volně se pohybovat

  • zbavuje stagnací na různých úrovních těla

  • harmonizuje tělo i ducha


Zásady pro základní postoj wu-ji:

  • nohy na šířku ramen

  • chodidla rovnoběžně

  • hlava zlehka vytažená nahoru

  • páteř napřímená, ramena spuštěná dolů

  • pánev povolená, ale nepodsazovat!

  • uvolněné sedací svaly a podbřišek

  • kolena mírně pokrčená, ale nejdou přes špičky

  • hrudní koš protažený dolů

  • ruce mírně od těla

  • dlaně natočeny ke stehnům, prsty směřují k zemi

  • váha těla na středech chodidel

  • mírný úsměv


Na osobní diagnostiku a poradenství se můžete objednat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo emailem tradicniterapie@gmail.com, případně telefonicky 608770506.


Vše o nabízených službách (TČM diagnostika, fytoterapie, dietetika, akupresura, masáže tuina, shiatsu, guasha NLP koučink, kosmetika atd.) se dočtete na https://www.tradicni-terapie.cz/services-2


Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře.

Comments


bottom of page