Dle tradiční čínské medicíny je pro dostatek vitality důležitá krev a jinové tekutiny. Krev plní v organismu zásadní funkce. U žen bývá velmi nedostatková – viz. „Nejčastější ženské potíže„.
Krev zásobuje celé tělo životně důležitými látkami a rozvádí po těle kyslík i odvádí oxid uhličitý. Je ale také nositelkou energie. V případě narušení těchto procesů dochází ke stavu chudokrevnosti neboli anémii. Jde o situaci, kdy v krvi poklesne množství červených krvinek a hemoglobinu pod normální hladinu. Zjednodušeně to znamená, že v těle člověka je více oxidu uhličitého než kyslíku.
Nejčastější příčinou poruchy tvorby červených krvinek je příliš nízká hladina železa, kyseliny listové nebo vitamínu B12. Nedostatek krve je ale také způsoben neschopností živiny vstřebávat. Další možností je dlouhodobé krvácení i stagnující krev.
Pro stimulaci vstřebávání je třeba posílit slezinu a doplnit železo (zelenina, luštěniny, ořechy, spirulina), kyselinu listovou (klíčky, zelenina, chlorella) a vitamin B12 (živočišné produkty, řasy). Důležité je také dostatečné množství bílkovin, které hrají klíčovou roli ve vyváženosti vody (jinu) a cukru v těle a tím působí také na celkovou hladinu krevního cukru. Bílkoviny a sacharidy se vzájemně regulují a při jejich špatném poměru vzniká hypoglykémie i diabetes. Dlouhodobým řešením bílkovino-cukrové spirály je konzumovat umírněné množství bílkovin a sacharidů. K tomu je třeba tonizovat jin a krev v organismu.
Vhodné potraviny pro doplnění krve jater (zejména potřebují lidé vznětliví, podráždění s neklidnými a nedokrvenými končetinami):
Ovoce: hroznové víno, meruňky, třešně, borůvky, rybíz, datle, papaja, moruše, hrozny, rozinky
Zelenina: červená řepa, špenát, mrkev, brambory
Obilniny: rýže, oves, quinoa
Maso: hovězí, vepřové, kuřecí, slepičí, krůtí
Ostatní: černý sezam, vejce, fazole, mořské řasy (spirulina), shiitake, kozí mléko, tofu
Vhodné potraviny pro doplnění jin (yin) jater:
Ovoce: švestky, hroznové víno, avokádo, banány, fíky, melouny, maliny, ostružiny
Zelenina: mrkev, rajče, špenát, červená řepa, okurka, brambory, brokolice
Obilniny: jáhly, rýže, pšenice špalda, ječmen
Maso: kachní, vepřové, rybí
Ostatní: vejce, semínka, shiitake, sója, tofu, med, chryzantéma, máta, černá sezam, vlašské ořechy, mungo, mořské řasy
Vhodné potraviny pro doplnění jin (yin) ledvin (zejména potřebují lidé nejistí, ustrašení, nestabilní, zimomřiví):
Ovoce: hroznové víno, kustovnice, jablka, banány, melouny, hrušky, fíky, moruše, borůvky
Zelenina: rajče, chřest, špenát, červená řepa, celer, mrkev, brambory, lilek, salát
Obilniny: jáhly, pšenice špalda, rýže, ječmen, kukuřice
Maso: kachní, krůtí, slepičí, vepřové, rybí, krabí
Ostatní: mořské řasy, černý sezam (zejména pro osoby se zácpou a suchou stolicí), vejce, fazole, shiitake, olivy, pšeničné klíčky, mandle, med, aloe, javorový sirup, melasa, soja, tofu, kozí mléko, kudzu, mungo fazole, kořen chřestu a proskurníku
Vhodné potraviny pro doplnění jang (yang energie) ledvin:
Ovoce: rozinky, třešně
Zelenina: cibule, česnek
Obilniny: oves, rýže
Maso: jehněčí, kuřecí, krůtí, hovězí
Ostatní: vlašské ořechy, skořice, hřebíček, fenykl, fazole, anýz, pepř, černý sezam
Jak poznat, zda vám chybí jin (yin) či máte oslabené ledviny a játra, se dočtete v dalších textech – Principy tradiční medicíny a její metody
Tento článek byl vytvořen pro web www.tradicni-terapie.cz, prosíme o jeho nekopírování. Děkujeme.
Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně. Na osobní diagnostiku a poradenství se můžete objednat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo emailem tradicniterapie@gmail.com, nebo telefonicky 608770506. Vše o nabízených službách a cenách se dočtete zde. (TČM diagnostika, fytoterapie, dietetika, akupresura, tuina, shiatsu, neurolingvistické programování psychiky NLP atd.)
Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Cílem je seznámení se s tradičními metodami a možnostmi podpory zdraví, osvěta veřejně dostupných poznatků či odborných studií, nejde o propagaci konkrétních výrobků ani prodej doplňků stravy. Jen bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.
Comments