Trápí vás štítná žláza? Může to souviset s ledvinami... Onemocnění štítné žlázy patří mezi nejčastější endokrinní choroby a podle některých údajů trpí nemocemi štítné žlázy až 30 % Evropanů. Nemoc se obvykle projevuje zvětšením štítné žlázy – strumou, změnami funkce štítné žlázy, a to jak ve smyslu zvýšené funkce (hypertyreóza), tak ve smyslu snížené funkce (hypotyreóza), záněty štítné žlázy (Hashimotova sebedestruktivní choroba) i nádory.
Štítná žláza patří k žlázám s vnitřní sekrecí, produkujících hormony, konkrétně tyroxin T4 a trijodtyronin T3. Hormony štítné žlázy jsou zodpovědné za termoregulaci, rychlost metabolických dějů, podílí se také na růstu. Přeměna z T4 na T3 probíhá především v játrech a slezině. Podle tradiční čínské medicíny ale hrají při poruchách štítné žlázy největší roli ledviny.
Zajímavá je zde úloha žlučníku. Žlučník má totiž velmi úzký vztah ke štítné žláze - když svou zátěž nezvládá, zatíží štítnou žlázu… Pojítkem obou je prvek železa - oba orgány se podílejí na látkové výměně tohoto prvku. U všech poruch se štítnou žlázou by se proto měla prozkoumat funkčnost žlučníku.
Zvýšená funkce pramení obvykle z dysfunkce jater. Játra jsou „od přírody“ horká, to znamená jejich náklonnost k projevům nemocí z nadbytku yangu apod. Projevem bývá hněv, agrese, zarudnutí, návaly, horkokrevnost, pocení, bolesti hlavy, vysoký tlak atd. Pokud játra stagnují, můžete cítit v krku bouli, ačkoli tam není. Struma bývá také příznakem zbytnělých jater.
Projevy hyperfunkce štítné žlázy:
horkokrevnost
nadměrné pocení
třes končetin
nervozita, zrychlené chování
bušení srdce (palpitace, tachykardie)
hubnutí
porucha soustředění
nepravidelná a slabá menstruace
Doporučená strava u hyperfunkce (potraviny, které ochlazují horko v játrech i horko v srdci):
banány a jahody
černá houba (Jidášovo ucho)
sůl
špenát
okurka
mangold
fazole
máta peprná
chřest
Snížená funkce je hlavně charakterizována neharmonickým stavem ledvin, mnohdy spojeným se slezinou. Projevy jsou takřka opačné než u horkých jater, a to např. zimomřivost, problémy s menstruací, kterou ledviny řídí, otoky, nízký tlak, chlad či bolest beder a kolenou, slabost, studené ruce a nohy, únava apod.
Sníženou funkci štítné žlázy může vyvolat nedostatek selenu. Selen totiž ovlivňuje přeměnu hormonů. U jeho nedostatku se snižuje metabolismus.
Projevy hypofunkce štítné žlázy:
únava tělesná i mentální
zimomřivost
sklon k otokům
suchá kůže
zácpa
nadměrné menstruační krvácení
Doporučená strava u hypofunkce (potraviny, které posilují energii yang (jang) ledvin a sleziny):
sardinky a makrely
krevety
datle
kuřecí a skopové maso
pepř
pistáciové a vlašské ořechy
jablka, maliny, třešně, meruňky
ovesné vločky
polníček, mrkev, červená řepa a petržel
sladké brambory (batáty)
Zajímavý je také tyrosin, který patří mezi 22 základních aminokyselin. Konkrétně mezi ty neesenciální, což znamená, že tělo si jej dokáže samo vyrobit, z fenylalaninu za přispění enzymu fenylalanin hydroxylázy, a není tedy závislé na jeho příjmu ze stravy. Ve štítné žláze pak z tyrosinu a jódu vznikají již hormony trijodtyronin T3 a tyroxin T4.
Vhodné přírodní zdroje tyrosinu: čočka, fazole, kvasnice, avokádo, mrkev, řepa, petržel, zelená paprika, kvalitní sýr, hovězí, kuřecí, krůtí maso, ryby, vejce, banány, dýňová a sezamová semínka, mandle.
Dle moderní medicíny se obvykle doporučují hormonální tablety, které doplňují chybějící hormony, ale neposilují organismus.
Onemocnění štítné žlázy se často projeví tzv. strumou. Z pohledu východní medicíny je každá struma vždy stagnací tzv. vnitřního hlenu (tan). Tento hlen (tan) má různé příčiny:
Studený uzel se vytváří díky nedostatečné funkci sleziny a ledvin, které pak neodvádí veškeré odpady ven z těla, ale hromadí je.
Horký uzel se vytváří v důsledku nadměrného zatížení dráhy jater, která se díky přehřívání „vysušuje“ a zahušťuje do kalného hlenu.
Mezi doporučované potraviny, které všeobecně rozpouští hlen, patří:
datle
čerstvý zázvor
pepř
hořčičná semínka
chřest
hrušky
O vhodné léčbě nemocí štítné žlázy se poraďte se zkušeným terapeutem, který navrhne individuální terapii.
Jak dále posílit organismus se dočtete v textech v kategorii „Články“.
Ráda Vám doporučím konkrétní byliny a jídelníček přímo pro Vás. Každý člověk je jedinečný a je třeba ke každému přistupovat individuálně. Na osobní diagnostiku a poradenství se můžete objednat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo emailem tradicniterapie@gmail.com, případně telefonicky 608770506. Vše o nabízených službách a cenách se dočtete zde. (TČM diagnostika, fytoterapie, dietetika, akupresura, tuina, shiatsu, neurolingvistické programování psychiky NLP atd.)
Jako certifikovaná terapeutka nabízím sestavení bylinných směsí (případně i jídelníčků) přímo na míru. Co prospívá jednomu, druhému prospívat nemusí, přitom oba mohou mít stejný zdravotní problém.
S čím vám mohu pomoci:
Doporučení vhodné stravy a životního stylu
Detoxikace, redukce váhy
Únava, potíže se spánkem
Problémy s trávením včetně prediabetes a hypoglykémie
Akné, ekzémy, plísně
Menstruační potíže, hormonální nerovnováha, klimakterium
Nervozita, napětí, úzkost, psychické potíže
Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Cílem je seznámení se s tradičními metodami a možnostmi podpory zdraví, osvěta veřejně dostupných poznatků či odborných studií, nejde o propagaci konkrétních výrobků ani prodej doplňků stravy. Jen bylinná léčba a změna jídelníčku nemůže dle legislativních norem nahradit léčbu západní medicínou. Tradiční medicína je velmi úspěšná v případě dobře nastolené spolupráce. Někdy je léčba dlouhodobá, ale její pozitivní vliv pocítíte již po pár dnech či týdnech.
Comments