Někdy stačí jen mírná změna jídelníčku a začnou se dít zázraky. Strava nás ovlivňuje více, než si obvykle připouštíme. Na základě určení Vašeho konstitučního typu a Vašeho nastavení Vám doporučím individuální jídelníček, poradím, které potraviny vynechat, co snídat apod. Každý je jiný a má jiné potřeby. Objednat se můžete přes kontaktní formulář, nebo na emailu tradicniterapie@gmail.com, či telefonicky 608770506.
Všeobecná doporučení:
1. Pravidelnost Neměňte příliš často ani výrazně režim a čas stravování nebo složení a množství produktů. Velmi špatné je „přeskakovat“ z jedné diety na druhou. Obecně platí, že při výběru svého jídelníčku byste se měli v první řadě po jídle cítit dobře.
2. Klid Jezte pomalu a promyšleně. Na jídlo si vždy najděte klidné místo a dostatek času. Velmi důležité je vyhnout se rozptylování při jídle.
3. Snídejte Neválejte se příliš dlouho v posteli ráno a nezůstávejte vzhůru až pozdě v noci. Nejlepší čas na trávení snídaně je mezi 7. až 9. hodinou. Ideální snídaně by měla být vždy ve stejný čas a vždy by měla být teplá, snadno stravitelná i výživná.
4. Spěte Choďte spát nejpozději ve 23:00 (viz. „Orgánové hodiny„). To má zajistit játrům a dalším orgánům čas očistit tělo od toxických látek a odpadů. Adekvátní spánek je navíc nezbytný pro správnou látkovou výměnu.
5. Posilněte střed Funkci sleziny a trávení posílíte omezením tzv. „studených“ potravin (vepřové maso, mléčné výrobky), syrových (ovoce, zelenina), chlazených (přímo z ledničky) jídel a nápojů, sladkostí. Naopak zařaďte do jídelníčku kvalitní obiloviny, zrní, tepelně zpracovanou zeleninu.
Čím více jste psychicky a fyzicky zdraví a silní, tím méně se potřebujete řídit pravidly. Pokud vás ale něco trápí, je třeba dodržovat zásady, které vás vrátí do formy. Zásadní je ranní nápoj a snídaně – jsou nezbytným minimem pro vaši pohodu.
Do jídelníčku zařaďte potraviny, které příliš nezahřívají ani příliš neochlazují, jako jsou:
kukuřice, kroupy, žito, oves, proso
luštěniny, fazole, suchý hrách, čočka, červené sojové boby
zelenina kulatá, listová, zelená
zelí, houby, polní salát, polníček
ořechy lískové, mandle, arašídy, kustovnice, strouhaný kokos, sezam
domácí ovoce
nearomatické čaje bez cukru, heřmánkový čaj, sladové pivo
med, slad, šafrán, lékořice
máslo, vaječný žloutek, tvaroh, smetana, sýry s vysokým obsahem tuku
Trávení a celkový stav organismu významně podpoříte kořením. Základem pod dušenou zeleninu či rýži by měl být fenykl, koriandr a kmín – vše rozdrťte těsně před tepelnou úpravou, krátce osmahněte na oleji, přidejte kurkumu, cibuli, česnek a libovolnou zeleninu, rýži apod. Pak zalijte vodou a duste pod pokličkou.
Nehledejte dokonalý, okamžitě dostupný stravovací režim na celý život, ale postupně zlepšujte ten současný. Vaše stravovací přístupy se budou postupně vyvíjet. S narůstajícím uvědoměním pro vás bude stále důležitější intuice. Vývojem projde také znalost přípravy jídla a vlastností potravin. Snažte se změny neuspíšit. Postupujte harmonicky, vnímejte se a „netlačte řeku“…
Obezita, nadváha, podvýživa...
Kila navíc řeší spousta lidí drastickými či nerozumnými dietami, kterými svůj problém často ještě zhorší. Možná i vy stále běháte, cpete se zeleninou a jogurty, ale místo hubnutí přibíráte. Vysvětlení je jednoduché – jste přetížení a vaše tělo hromadí odpad. Řešením je relaxace a omezení smoothie či jogurtů… Nevěříte? Zkuste se objednat pomocí emailu tradicniterapie@gmail.com nebo telefonicky na 608 77 05 06 a nechejte si doporučit konkrétní stravu přímo pro Vás.
Podle tradiční medicíny je hlavní příčinou obezity snížená úroveň energie a současně nedostatek krve, což mimo jiné způsobuje, že se tělo špatně zbavuje odpadních produktů. Nadváha je vlastně důkaz o nedostatku energie. Nadbytečný tuk není přebytek, ale nedostatek. Klíčem ke štíhlé figuře je proto podle tradiční medicíny dodání živin a energie – ne její vyčerpávání přílišným sportem či zátěží.
Důležité je dbát o tělo i psychiku. Žádný extrém. Zatěžující sport, omezená strava a počítání kalorií vás zaručeně dostane do křeče a může vyvolat i patologickou horkost, která se projevuje nadměrnou žravostí. Tělo totiž stále hlásí nedostatek energie a živin. Tradiční terapeuti proto v takovém případě hledají cestu, jak organismus uvnitř ochladit a vyladit.
Obezita žen obvykle vede k otázkám, které často odkryjí jejich vztahovou a emoční vyhladovělost. S hladem, když není nikde nikdo, kdo by nasytil, uspokojil, se musí nějak naložit. Uspokojování jídlem je pochopitelné, cukr působí jako anxiolytikum, snižuje úzkost. Je to, jako by jin v nich byla v nadbytku. Ženy to bývají nespokojené, nemocné a vládnou. Některé přímo a jen z nezbytnosti, řízení by rády postoupily partnerovi, který jim tragicky chybí nebo se vedení neujímá, ale jindy jim právě nemoc a bezmoc dopomáhá k organizování a nepří mému ovládání okolí. Jin kyne a přetéká jako hrnečku vař neomezen jadrným a pravým mužským jangem partnera, který by zvolal: „Hrnečku dost!" Náhražkovitě sahají po mužském jazyce. Ovládá ho nezkrotný a nezkrocený matčin animus (jang), který nezaujal své přiměřené místo, aby zajišťoval pro mateřství ochranu zvenčí, ale rozhodl se bojovat ve vnějším světě na kolbišti mužů a proti nim.
Podle TČM je za obezitou obvykle:
Nedostatečná energie sleziny s tvorbou vlhkosti a hlenu, projevuje se:
Únava, horší po jídle
Nechutenství se strachem z jídla
Slabé či ochablé končetiny
Tendence k přemítání a obavám
Řídká stolice
Gynekologický výtok (bělavý, tvarohovitý)
Pocity tíhy dolních končetin
Plnost v žaludku (pocit ,,kamene“ v žaludku)
Zahlenění (kašel, rýma, zadní rýma)
2. Slabé trávení, projevuje se:
Výrazná bledost
Zimomřivost
Otoky zejména dolní poloviny těla
Výraznější průjem
Bílý gynekologický výtok
Bolesti břicha zmírňující se teplem (vnitřně nebo lokálně přiložením)
Studené končetiny a nos
3. Oslabené ledviny, projevují se:
Slabost a pobolívání beder a kolenou (ne ostrá, ne jednostranná)
Lámavost kostí (osteoporoza)
Uvolňování a vypadávání zubů
Neplodnost (u žen i mužů)
Vynechávání menstruace
Závratě (dlouhodobý stav – např. celý den)
Obava z chladu
Studené končetiny, zejména nohy
Chlad v zádech či podbřišku (dolní část zad, podbřišek zejména u žen)
Ztráta sexuální touhy
Časté močení a noční močení
Impotence
Otoky (zejména dolní části)
4. Blokáda toku krve, projevuje se:
Ostrá bolest, zhoršení bolesti tlakem, v noci, ztuhlost
Temná matná pleť, nafialovělé rty, nehty, fialové žilky na kůži
Bolestivá menstruace s bodavou bolestí, sraženiny, vynechávání menstruace s bolestmi
5. Nerovnováha mezi játry a slezinou, projevuje se:
Plnost v nadbřišku
Kašovitá stolice až průjem (zapáchající)
Nadýmání, snížena chuť k jídlu (chuť na kvalitní jídlo ne, chuť na čokoládu ano)
Podrážděnost a náladovost
Bolesti v podžebří, nadbřišku či břiše
Nepravidelná menstruace (množství, krvácení, intervaly, bolesti….)
Časté vzdychání (snaha ulevit si, prodýchnout si stagnaci)
Tělesná či duševní únava
Pnutí v prsou, tvorba rezistencí v prsou
Sklon k depresím
Po zjištění diagnózy doporučí terapeut individuální úpravu jídelníčku, fytoterapii, akupresuru a další léčbu. Mimo jiné je důležité harmonizovat metabolismus tuků, vyrovnat funkci sleziny, ledvin, jater a odstranit blokády. Takto se upraví i psychika, která má v každé nemoci svůj velký podíl.
Potraviny, které nejvíce zatěžují slezinu, protože přinášejí nadměrné vlhko, chlad a horko organismu:
jídla z bílého cukru a z bílé mouky
výrobky z kravského mléka
pečená, smažená, grilovaná a fritovaná jídla
syrová zelenina a ovoce
chladné a sladké nápoje, zmrzlina
Potraviny, které posilují slezinu a podporují hubnutí a zdraví:
obiloviny (jáhly, pohanka, celozrnná rýže, pšenice, oves, kroupy…)
luštěniny (čočka, hrách, fazole, sója…)
koření povzbuzující trávení (skořice, zázvor, koriandr, lékořice)
vařená, dušená a napařovaná jídla (bílé maso, ryby, drůbež, zelenina – hlavně mrkev a dýně)
polévky z drůbeže (obzvláště ze slepice, perličky, krůty…)
tykvová zelenina (cuketa, dýně…)
Hubnutí podpoříte i správně naladěnou psychikou – využít k tomu můžete „Léčivé příběhy pro dospělé“ – www.lecive-pohadky.cz
Obecné zásady stravování dle východní medicíny:
V zimě omezit mléčné výrobky při vlhkosti v organismu (kašovitá stolice, větší povlak jazyka)
V létě omezit ostře kořeněná jídla a červené maso (chilli, kajenský pepř…)
Při horkosti (červené tváře, podrážděnost) omezit kakao, kávu, energy drinky a tvrdý alkohol
Ideálně nic nejíst po 19té hodině
Omezit nebo zcela vyloučit ledové potraviny (zmrzlinu apod.)
Pokud možno vždy snídat, jíst čerstvé jídlo, neskladovat
Jíst pravidelně (4krát denně) ve stejnou dobu (mít trochu režim)
Vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám a umělým přísadám
Nejíst bílý cukr
Doporučuji osobní konzultaci a podporu zkušeného terapeuta, protože pak vám vše půjde snáze a lépe. Diagnóza je kus umění, znalostí a intuice. Učitelova hlavní zbraň nejsou vědomosti, ale jeho pedagogické schopnosti. Alexis Carrel (nositel Nobelovy ceny) řekl, že pokud jsou lékaři neúspěšní, pak je to proto, že žijí ve vymyšleném světě pouček. Místo pacientů vidí nemoci popsané v učebnicích.
Potíže s trávením má stále více lidí. Jednou z nejhorších komplikací je pak diabetes, což je porucha signalizace inzulínu a leptinu. Klíčem je citlivost na hormon inzulín, který produkuje slinivka břišní a vylučuje ho do krevního oběhu, kde reguluje hladinu glukózy. Funkcí inzulínu je tak působit jako zdroj energie pro buňky. Jinými slovy, bez inzulínu nelze žít, přičemž za normálních okolností ho slinivka produkuje tak akorát. Existují však určité faktory, které mohou pro vaši slinivku znamenat ohrožení. Trávicí potíže je proto opravdu nutné řešit včas. Je to právě strava, která zásadně ovlivňuje chod celého organismu.
Pro každého existuje léčba. Každý má možnost volby. Ráda se pokusím pomoct i Vám.
Na osobní diagnostiku a poradenství se můžete objednat prostřednictvím kontaktního formuláře, nebo emailem tradicniterapie@gmail.com, případně telefonicky 608770506.
Vše o nabízených službách (TČM diagnostika, fytoterapie, dietetika, akupresura, masáže tuina, shiatsu, guasha NLP koučink, kosmetika atd.) se dočtete na https://www.tradicni-terapie.cz/services-2
Upozornění: Informace uvedené na tomto webu www.tradicni-terapie.cz jsou pouze informativní a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře.
Comments